BAA Junior Open South Championship Results 2014

22nd November 2014

High Wycombe Judo Club

Under 8′s
Randori No Kata :-
Bronze –GRUNDY + OOSTERVICH (YJH)
Silver- RYAN + LING (GTA)
Gold – WALON + CARTER (HUD)

Kakarigeiko :-
Bronze – CARTER + WALON (HUD)
Silver – PARKER + COX (LCA)
Gold – OOSTERVICH +GRUNDY (YJH)

Ninin Dori :-
Bronze – KANE, LING + RYAN (GTA)
Silver – WALON, CARTER + GRUNDY (HUD/YJH)
Gold – FOX, PARKER + COX (SHE/LDS)

Best individual: -
LING (TGA)

UNDER 10’s
Randori No Kata :-
Bronze – COMPSTON + COX (LDS)
Silver – BISHOP + MASTERFEANO (YJH)
Gold – HARTSHORNE + KELLETT (YJH)

Kakarigeiko :-
Bronze – SIMPSON + VINT (EAS)
Silver – FLETCHER + COMPSTON (LDS)
Gold – KELLETT + HARTSHORNE (HUD)

Ninin Dori :-
Bronze –COMPSTON, FLETCHER + BAREHAM (LDS/WHA)
Silver – BISHOP, MASTERFEANO + GRUNDY (YJH)
Gold – HARTSHORNE, KELEM + OOSTERVICH (YJH)

Best individual: -
BAREHAM (WHA)

UNDER 12’s
Randori No Kata :-
Bronze – CAIRNES + KEYWORTH (YJH)
Silver- RYAN + ROONEY (GTA)
Gold – GOODALL + PILLING (LDS)

Kakarigeiko :-
Bronze – PEARCE + NEILD (LDS/SAK)
Silver – RYAN + CONROY (GTA)
Gold – GOODALL + PILLING (LDS)

Ninin Dori :-
Bronze – HEATH, NEILD + CHILLINGWORTH (SAK)
Silver – CONROY, RYAN + ROONEY (GTA)
Gold – GOODALL, PILLING + LAKE (LDS)

Tanto Taisabaki:-
Bronze – PEARCE (LDS)
Silver – HEATH (SAK)
Gold – KELLY (GTA)

Best individual: -
CAIRNES (YJH)

UNDER 14’s
Randori No Kata :-
Bronze – BARNBY + WALKER (YJH)
Silver-FIRTH + YOUNG (HUD)
Gold – HARRISON + PULLAN (HUD)

Kakarigeiko :-
Bronze – FIELDING + WONG (TAN)
Silver – GALIEV + FIRTH (HUD)
Gold – HARRISON + YOUNG (HUD)

Ninin Dori :-
Bronze – SMITH, WONG + HILLS (TAN)
Silver – BANBY, WALKER + KATO (YJH)
Gold – YOUNG, GALIEV + FIRTH (HUD)

Best individual: -
YOUNG (HUD)
UNDER 16’s
Randori No Kata :-
Bronze – BOLTON + GANDER (LDS)
Silver- CHESHIRE + RILEY (LDS)
Gold – ROWE + KATO (YJH)

Open Kata: -
Bronze – ROWE + KATO (YJH)
Silver- BOLTON + GANDER (LDS)
Gold – HARRISON + BARKER (HUD)

Kakarigeiko :-
Bronze – LAKE + PILLING (LDS)
Silver – BARKER + EMMERSON (HUD)
Gold – BOLTON + GANDER (LDS)

Ninin Dori :-
Bronze – BALL, BARKER + EMMERSON (HUD)
Silver – BOLTON, GANDER + PEARCE (LDS)
Gold – ROWE, KATO + WALKER (YJH)

Tanto Taisabaki :-
Bronze – GORNELL (BRD)
Silver – GANDER (LDS)
Gold – HARRISON (HUD)

Best individual: -
LAKE (LDS)

Team champion
3rd – Huddersfield Tomiki Aikido
2nd – Yon Ju Hachi
1st – Leeds Central Aikido

Sarah Fletcher - BAA Junior Development Officer

FacebookGoogle+TwitterShare


This entry was posted in Blog, Competition Results, Latest News. Bookmark the permalink.

Comments are closed.